Szlaki turystyczne i rowerowe

Doliny – Bolechowicką, Kobylańską i Będkowską łączy żółty szlak pieszy, który również nadaje się do turystyki rowerowej. Budowa geologiczna tych trzech dolin jest taka sama, ale każda z nich jest inna i niepodobna do pozostałych. Bolechowicka jest krótka, zalesiona, a wylot jej stanowi potężna skalna brama. Kobylańska to słabo zalesiony, spalony słońcem skalny kanion. Będkowska natomiast jest długa i obszerna, tylko gdzieniegdzie urozmaicona potężnymi skałami.

Szlak prowadzi drogami biegnącymi po zboczu doliny, przez pewien czas wspólnie z zielonym szlakiem rowerowym. Jadąc nim przez Karniowice do wylotu Doliny Kobylańskiej, chwilami mamy wspaniały widok: na Dolinę Rudawy, znajdujący się po drugiej stronie Garb Tenczyński, a nawet leżące dalej, zwieńczone dwoma kopcami pasmo Sowińca. Dolina Kobylańska (Karniowicka) ma około 3 km długości. Zbocza jej są skaliste i dlatego stanowi teren ćwiczeń krakowskich taterników i żołnierzy „czerwonych beretów”. Wspinaczki tutaj mają swoją historię sięgającą co najmniej okresu międzywojennego, kiedy taternicy dokonywali tutaj pierwszych przejść najtrudniejszych tras, nadając skałom dotąd używane oryginalne nazwy – „Żabi Koń”, „Pieniny”, „Wronia Baszta” i wiele innych. Taternictwo uprawiano tutaj nawet w czasie okupacji.

Wędrując szlakiem w górę doliny mamy okazję podziwiać jej oryginalne piękno. Początkowo prowadzi on wspólnie z czerwonym szlakiem rowerowym, który odchodzi w prawo. Trochę dalej nasz szlak wspina się na zbocze doliny, przechodzi przez leżące na wierzchowinie Będkowice i schodzi do dość wąskiej doliny. Dolina ta kończy się Bramą Będkowską, przez którą wchodzimy do Doliny Będkowskiej. Ma ona ok. 7 km długości, zbocza zalesione i kilka większych grup skalnych, jak „Sokolica”, „Czarcie Wrota” czy „Iglica”. Interesujące, oprócz piękna całej doliny, są: wywierzysko (źródło) Będkówki, Jaskinia Nietoperzowa, a także znajdujący się ok. 1 km na zachód od doliny, wspaniały punkt widokowy, według najnowszych pomiarów, najwyższy punkt Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Skałka 512 m npm. W dolinie spotykamy niebieski szlak, wspólnie z którym jadąc w prawo, w górę doliny dojeżdżamy niedługo do Sokolicy (taternicy ćwiczą często na niej wspinaczkę, a naprzeciw niej znajduje się mały, drewniany bufet „Pod Sokolicą”). Opisana trasa liczy od Zelkowa około 10 km. Chcąc wrócić do Krakowa, spod Sokolicy jedziemy w dół doliny do Brzezinki, gdzie skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Krakowa (około 20 km).